Avrupa Birliği
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği
GAP
Antep İşi
Resim Galerisi
Antep İşleri
Projemiz

Beklenen Sonuçlar
Proje Ekibi
Duyurular
Basın Odası
Görüş ve Önerileriniz
İletişim
ANTEP İŞİ

Antep işi bölgemizin en eski ve en çok ilgi gören el sanatlarından biridir. Genellikle ipek kumaşa ipek iplikle işlenen, emek yoğun, zarif bir el sanatıdır. Eskiden Gaziantep'te her evde ve her genç kızın çeyizinde mutlaka Antep işi bulunması vazgeçilmez bir gelenekti. Ancak el emeğinin çok yoğun olması nedeniyle maliyetinin yüksek olması insanları daha ekonomik ürünlere yönlendirmiş ve bu sanatın değer kaybetmesine neden olmuştur. Ev eksenli çalışan ve Antep işi üreten kadınların örgütsüz ve standartsız çalışmaları nedeni ile bu sanattan yeterli geliri elde edememektedir. Oysa maddi ve manevi değeri yüksek olan Antep işi bu kadınlar için önemli bir gelir kaynağı oluşturabilecek bir sanattır.

Bu nakış sanatı turizm gelirinden pay almak amacı ile de kullanılabilir. Turizm geliri yüksek olan memleketlerde el sanatlarından ülke ekonomisine önemli katkıların sağlandığını görmekteyiz. Gaziantep el sanatları açısından oldukça zengin bir il olmasına rağmen, bu konuda aldığı pay oldukça düşüktür.

ANTEP İŞİNE NASIL SAHİP OLUNUR?

Antep işi satan çeyiz mağazalarından alınabilmektedir. Bu mağazalar ise genellikle kendi evlerinde Antep işi işleyen kadınların ürettikleri nakışları aracı kadınların kendilerine ulaştırması ile pazarlamaktadırlar.

Antep işini yaptırmak isteyenler ise, bu işi evinde yapan kadınlara ancak onları tanıyan insanlar kanalı ile ulaşarak, yaptırabilmektedir. Görüldüğü gibi bu nakış, görülüp beğenilse bile kolaylıkla elde edilemediğinden, istenilen oranda kullanılamamakta ve pazarlanamamaktadır. Bu sorunu ise kooperatif yolu ile aşmak olası olacaktır.

 
01.11.2005 Tarihinde Güncellenmiştir...
" Bu yayın Avrupa Birliği desteği ile oluşturulmuştur. Ancak hiç bir şekilde Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmamaktadır..."